Scoala Altfel 2014 – Activitati pentru copii si adolescenti

In cadrul programului Scoala Altfel 2014, va propunem urmatoarele proiecte educative si culturale prin care elevii de toate varstele pot descoperi domenii fascinante, ce nu se regasesc in programa scoala obisnuita:

• Descopera Bucurestiul Cultural, cu istoricul Anita Sterea – pentru elevi de 10-18 ani (cost per persoana – 25 ron/ sedinta sau 100 ron/5 sedinte) ٭

Acest proiect include promenade cu ghidaj pe Calea Victoriei si intrari in palate si cladiri de patrimoniu spectaculoase: Hanul lui Manuc, Palatul Cesianu-Racovitza, Cercul Militar National, Teatru Odeon, Manastirea Stavropoleos etc.

In cazul elevilor mai mari (15-18 ani), in ultima zi se poate prezenta un proiect personal despre oras, din perspectiva celor aflate la promenade.

• Calatorie in Istoria Artei – Pictori celebri pe intelesul copiilor, cu lectorii Teodora Varzaru, Maria Balan sau Ioana Stanca - 25 ron/ copil/ sedinta (derulat la scoala sau la sediul fundatiei)

Fiecare sedinta dureaza doua ore.

Elevii care vor participa la aceste proiecte vor primi, la final, diplome de participare la atelierele Fundatiei Calea Victoriei, semnate de lectori.

Pentru detalii, ne puteti scrie la contact@victoriei.ro

٭Taxa nu include, unde este cazul, costul biletului de intrare in muzee

…..

Fondurile adunate prin atelierele de la “Scoala altfel” sustin proiectul – “Vinerea culturala“, derulat la Centrul de zi “Sf Mucenita Sofia” – ateliere creative de arte plastice, bune maniere, actorie, lectura, etc dedicate copiilor fara mijloace materiale, sustinute de lectorii si angajatii Fundatiei Calea Victoriei, precum si diverse alte activitati de sprijinire a Centrului respectiv – de exemplu dotarea bibliotecii Centrului cu carti si albume pentru copii si adolescenti.