Palatul Cotroceni – povestit copiilor (7-12 ani)

Fundatia Calea Victoriei invita copiii sambata, 15 noiembrie, de la ora 11.00, intr-o expeditie culturala la Palatul Cotroceni.

Impreuna cu istoricul Anita Sterea ne vom plimba prin Palatul Cotroceni si vom depana povesti adevarate cu regi, regine, printi si printese.

Copiii vor afla povestea regilor Romaniei si vor descoperi cum isi petreceau timpul liber copiii familiei regale.

Palatul Cotroceni, construit inca din secolul al XVII-lea, ajunge sa straluceasca atunci cand va deveni resedinta regala. Astazi Palatul gazduieste Muzeul National Cotroceni, unul din cele mai interesante muzee din tara si unul din cele mai bine pastrate si conservate monumente din Bucuresti.

Parintii care doresc sa-i insoteasca pe copii sunt rugati sa achite taxa de participare.

Bucuresti - istorie si arta - alte ateliere si evenimente